28.02.2020

Belediyeler, Reslog Projesi Kapsamında Afetlere Karşı Rezilyanslarını Ölçtü

Yerel Yönetişimde Rezilyans Projesi (RESLOG-Türkiye) çerçevesinde düzenlenen “Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları”nın altıncısı, 25 Șubat 2020 tarihinde Marmara Belediyeler Birliği ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

MBB Uluslararası İşbirliği Uzmanı ve RESLOG Projesi MBB Proje Koordinatörü Merve Ağca ve RESLOG Ulusal Proje Koordinatörü Gül Tuçaltan’ın açılış konuşmalarıyla başlayan programda UN-Habitat Risk Yönetimi ve Kentsel Rezilyans Programları kurucusu ve ilk yöneticisi Daniel Lewis, belediyeler ile bir araya geldi.

Rezilyans, Belediyeciliğin Her Alanına Yayılması Gereken bir Yaklaşım Olarak Aktarıldı
Programda belediyelere rezilyans kavramı, kavramın ortaya çıkışı, evrimi ve afet/risk durumlarında uygulanabilirliğine ilişkin süreçler hakkında bilgi verildi. Konuyla ilgili uluslararası gündemi belirleyen gelişmeler ve yenilikçi yöntemler paylaşıldan toplantının ikinci bölümünde, katılımcılarla birlikte bilgisayar ortamında, ilk kez RESLOG kapsamında Türkçeleştirilen Birleşmiş Milletler Afet Riski Azaltma Örgütü (UNDRR) rezilyans karnesi yazılımı kullanılarak rezilyans profil oluşturma ve mevcut imkânlarla çözüm geliştirmeye yönelik grup çalışması gerçekleştirildi.

Daniel Lewis'in RESLOG Projesi Yerel Yönetişim ve Göç Dizisi yayınlarından biri olarak hazırladığı “Rezilyans Kavramı: Ortaya Çıkışı, Evrimi ve Uygulanabilirliği - Bir Kentsel Rezilyans Kılavuzu” kitabının da tanıtıldığı toplantı, rezilyans profilleme çalışmasını kolaylaştırabilecek diğer araçların sunulmasıyla sonlandı.

RESLOG yayınlarına İngilizce ve Türkçe olarak ulaşmak için:
http://www.reslogproject.org/yayinlar/
http://www.reslogproject.org/en/publications/