11.04.2017

Belediyecilikte Türkiye Tecrübesi Konferansı Başladı

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen, Körfez ülkelerinden üst düzey yerel yöneticilerden oluşan 60 kişilik bir gruba Türkiye’deki yerel yönetimlerin yapısının anlatılacağı “Belediyecilikte Türkiye Tecrübesi” konferansı bugün start aldı. 3 gün sürecek olan konferansta Türkiye’de yerel yönetimlerin finansal yapılarından insan kaynakları yönetimine ve Stratejik planlama çalışmalarına kadar pek çok konu etraflıca ele alınacak.

10 Mayıs – 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Belediyecilikte Türkiye Tecrübesi” Konferansında Ürdün, Umman, Suudi Arabistan, Suriye ve Sudan'dan aralarında Yerel Yönetimlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı, belediye başkanları, başkan yardımcıları gibi üst düzey yöneticilerin bulunduğu 60 kişilik bir gruba Türkiye’deki yerel yönetimlerin yapısı anlatılacak.

Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren danışmanlık firması Ivory ile yürütülen ortak çalışma sonucunda eğitmenlerin ve program içeriğinin tamamının Marmara Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan konferans Doubletree by Hilton Hotel’de, 3 gün sürecek.

Konferansın ilk gününde Türkiye’de yerel yönetimin genel yapısı, yerel yönetimlerin finansal yapısı, insan kaynakları yönetimi ve stratejik planlama başlıkları ele alındı.

"TÜRKİYE'NİN DENEYİMLERİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ"

Belediyecilikte Türkiye Tecrübesi Konferansının açılış konuşmasını Suudi Arabistan Belediyecilik ve Köy İşleri Bakanlığından Mohammed N. Al-Rajhi yaptı. Al-Rajehi “Geleceğin kentlerini kurmak için çalışmaktayız. Bunu yaparken belediye hizmetleri konsunda Türkiye’deki deneyimlerden istifade etmek istiyoruz. Bu toplantı aynı zamanda Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki yerel düzeyde karşılıklı yatırımların konuşmasına da zemin hazırlayacak” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasından sonra Doç. Dr. Erbay Arıkboğa Türkiye’de “Yerel Yönetimlerin Yapısı“ başlıklı sunumunda Büyükşehir reformu kapsamında yerel yönetim organları ve bunlar arasındaki ilişkileri inceledi. Yrd. Doç. Dr. Ülkü Arıkboğa ise bütçe süreci de dahil olmak üzere Türkiye’de yerel yönetimlerin finansal yapılarını anlattı.

İkinci gün İBB Genel Sekreter Yardımcıları ile üçüncü gün İBB iştirak şirketleri Genel Müdürleri ve yardımcıları tarafından tecrübe ve bilgi paylaşımı toplantısı gerçekleştirilecek.  Programın devamında ise heyetten bir grup ile  İstanbul’da bir ilçe belediyeye ve iştirak şirketine teknik inceleme ziyareti gerçekleştirilecektir.