11.04.2017

Belediye Başkanları Ekvador’da Habitat III İçin Buluştu

Marmara Belediyeler Birliği 17 – 20 Ekim tarihleri arasında Ekvador’un Başkenti Kuito’da düzenlenen BM Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı Habitat III’e katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, açılışta konuşma yaparken aralarında MBB Encümen üyelerinin de bulunduğu belediye başkanları yeni kentsel gündemi takip etti.

Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı Habitat III, Ekvador’un Başkenti Kuito’da gerçekleştirildi. Hızla gelişen kentlerin sorunlarının konuşulduğu Habitat III Konferansına BM Genel Sekreteri Ban-ki Moon, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Habitat Başkanı Joan Clos ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda belediye başkanını katıldı.

Kongre kapsamında düzenlenen Yerel ve Bölgesel 2. Dünya Asamblesi’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ekvador Hükümetine Kuito Belediye Başkanı Mauricio Esteban Rodas Espinel’e ve Habitat Başkanı Joan Klos’a Yerel ve Bölgesel 2. Dünya Asamblesi’ne ev sahipliği yapmalarından dolayı teşekkür etti.

İSTANBUL'DAN 20 YIL SONRA KUITO'DA

Kongrenin katılımcılarına İstanbulluların selamlarını getirdiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Dünyanın en seçkin yerel ve bölgesel yöneticiler ile yerel hükümetlerin başkanlarının bulunduğu böyle bir toplantıda sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Şehirler ülkelerin geleceği ve hatta kaderleri haline geldi. Yerel yönetimler olarak BM’ye ve merkezi hükümetlere çözüm ortağı olmak istediğimizi her daim belirttik” diye konuştu.

Habitat II’nin 20 yıl önce İstanbul’da yapıldığını, 20 yıl sonra Kuito’da Habitat III toplantısında olduklarını hatırlatan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “UCLG başkanlığım süresince dünyadaki yerel yönetimler temsil kabiliyeti ve ilişkiler açısından ciddi mesafeler aldı. Sorunları yerinde görüp yerinde çözmek için çalıştık. Ulusların kalkınması yerelden olur. Yakın kolay, uzak zor idare edilir. Habitat’taki yeni kentsel gündem başarılı olursa, Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma dendiğinde bütün dünyada akla gelen Kuito olacaktır.  Güçlü yerel heyetlerle burada olmamız, kabul edilecek Kuito Bildirgesi hedeflerine bağlılığımızın işaretidir.”

MBB Encümen Üyeleri Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ile Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan’dan oluşan heyet konferans gündemini yakından takip etti.