11.04.2017

Basın Danışmanları Afyon’da Biraraya Geldi

Basın Danışmaları Platformu, 2016 yılının son toplantısını Marmara Belediyeler Birliği ev sahipliğinde Afyon’da düzenledi. Toplantıda GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş’ın Türkiye Sosyolojisi ve Yerel Yönetimlerde Algı Yönetimi sunumu büyük beğeni topladı.

İstanbul ilçe belediyelerinin basın danışmanlarının yoğun katılım gösterdiği Basın Danışmanları Platformu toplantısı, 17 Aralık 2016 tarihinde Afyon Sandıklı’da Diyarbakır Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker’in Basın Danışmanı Abdurrahman Fidancı’nın başkanlığında gerçekleşti. Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, toplantının onur konuğu olarak katılımcıları selamladı ve toplantının Sandıklı’da gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

“En doğru iletişim doğru işi yapmaktır”
GENAR Başkanı İhsan Aktaş, danışmanlara ve araştırmacılara daha çok müracaat eden yöneticilerin daha fazla yol aldığını belirtti. Vatandaşın algılama ve sentezleme kabiliyetinin hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu söyleyen Aktaş, sunulan hizmet ile anlatılanları kıyaslama gücünün arttığına dikkat çekti. Aktaş “En doğru iletişim doğru işi yapmaktır. Bir iş gerçekliğe dayanmalı. Yaptığın işin hakikatine öncelikle kendin inanmalısın. Vaveyla ile, kuru gürültü ile toplumda karşılığı olan iş yapmak zor. İş bir hikâyeye dayanmalı. Yerel yönetimlerde kolektif bir yapı olsa da lider çok önemlidir. İşler lidere yüklenip öyle sunulmalıdır” diyerek lider iletişiminin önemine dikkat çekti.

Aktaş, bir başkanla ilgili kanaatin ilk altı ay içerisinde oluştuğunu, eğer ilk 6 ay iletişim doğru yönetilmezse geri kalan dört yılın bu altı ayı telafi etmekle geçtiğini söyledi. Lider kimliğine yönelik tespitlerde bulunan Aktaş “Lidere, makul bilgi ve yakıştırmalarla bir kimlik oluşturulmalı. Kibirle yürüyen bir kimlik liderin ayağını yerden keserse bu halkın hoşuna gitmez. Başkanları motive ederken gerçeklikten uzaklaştırmamak lazım. Başkanları çağın ruhuna uygun olarak halkla birebir iletişime geçebilecekleri ortamlara sokmak lazım. Ortaya bir vizyon koyan, gelecek ile ilgili bir tasarrufu olan liderler saygı görüyor” şeklinde konuştu.

“Aceleci davranmak krizi derinleştirir”
Son olarak kriz yönetimine ilişkin ipuçlarını paylaşan Aktaş “Kriz karşısında telaşa kapılmamalı, meseleyi metin karşılamalı. Kriz karşısında makul bir tepki ile pozisyon alınmazsa kriz kat kat derinleşiyor. Aceleci davranıp gereğinden fazla hızlı cevap vermek iyi bir çözüm değil” dedi.

Toplantının ikinci oturumunda ise Sosyal Medya Danışmanı Ümit Sanlav “Etkin Sosyal Medya Yönetimi” sunumunda kriz yönetiminde yapılması ve yapılmaması gerekenleri sıraladı. Sosyal medya kullanıcılarının 15 dk. içerisinde yanıt beklentisi olduğunun altını çizdi. Artık globalde her ay 1,7 milyarın üzerinde ve her gün 1,1 milyarın üzerinde insanın Facebook'u kullandığını belirten Sanlav, artık liderler için sosyal medyada olmamanın bir seçenek olmadığını belirtti. Sanlav “Siz orada olsanız da olmasanız da orada sizinle ilgili konuşan insanlar var” şeklinde konuştu.

Sandıklı Belediyesinin katkılarıyla ilçede teknik ziyarette bulunan Basın Danışmanları Platformu, tecrübe ve deneyim paylaşımlarıyla dolu bir program gerçekleştirdi.