11.04.2017

Avrupa Kalkınma Yılını Aktifleştirme Yolunda Paris’te

Marmara Belediyeler Birliği; Fransa’nın başkenti Paris’te 10-13 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen ALDA Genel Kurul toplantısı ve 2015 Avrupa Kalkınma Yılını Aktifleştirme Özel Girişimi Etkinliği’ne katıldı. Marmara Belediyeler Birliği’ni Genel Sekreter M. Cemil Arslan ve Uluslararası İşbirliği Uzmanı Burcuhan Şener temsil etti.

10-11 Mayıs tarihlerinde Avrupa Komisyonu’nun “Kalkınmada Devlet Dışı Aktörler ve Yerel Yönetimler Hibe Programı” kapsamındaki LADDER (Kalkınma Eğitimi ve Farkındalık Oluşturma için Öncü Kurumlar Olarak Yerel Yönetimler) Projesi’nin Yönetim Kurulu toplantısında projenin kapsamlı değerlendirmesi, stratejik analizler ve ileriye yönelik planlamaların yanı sıra tematik ve coğrafi çalışma grubu toplantıları yapıldı.

BAŞKAN TEKRAR SEÇİLDİ

2016-2020 dönemi için 12 Mayıs’ta toplanarak yönetim kurulu üyelerini seçimle belirledi. Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan ALDA Genel Kurul toplantısında Oriano Otočan yeniden seçilerek ikinci kez ALDA Başkanı oldu. Alessandro Perelli, Imislawa Gorska, Branka Mracevic, Roger Lawrence, Francesca Campana, Lufti Haziri, Dobrica Milovanovic, Alexandru Osadci, Mohammed Salhi, Natalia Sovkopljas, Francesco Zarzana ve Lusine Aleksandryan’ın Yönetim Kurulu üyeliğine seçilirken Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Jean-Claude Frécon da Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği tarafından atandı.

Genel Kurul toplantısını müteakip düzenlenen "2015 Avrupa Kalkınma Yılını Aktifleştirme Özel Girişimi Etkinliği"nin hedefi ise 2015 Avrupa Kalkınma Yılı kapsamında edinilen tecrübelerin 2030 Küresel Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde aktifleştirilmesi ve pekiştirilmesi oldu.