10.08.2020

Altın Karınca’nın Son Başvuru Tarihi Uzatıldı

Altın Karınca Ödülleri 2020 için son başvuru tarihi COVID-19 salgının belediyeler üzerindeki etkisi sebebiyle MBB üyelerinden gelen talebe karşılık olarak 1 Eylül 2020, Salı gününe kadar uzatıldı.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Altın Karınca’ya başvurular www.altinkarinca.com.tradresinden online olarak alınmaktadır. Belediyelerin hayata geçirdiği başarılı projeleri ödüllendirerek iyi uygulama örneklerinin tanıtılmasını, yaygınlaştırılmasını sağlamak ve belediyeleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen Altın Karınca Ödülleri’ne, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) üyesi olan her ölçekten (büyükşehir, il, ilçe, belde) belediye ve iştirakleri başvuru yapabilecek. Marmara Belediyeler Birliğinin 6’sı büyükşehir olmak 12 ilden (Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova) 193 üyesi bulunuyor.

Ödüller 10 Farklı Kategoride Sahiplerini Arıyor
Yönetişim ve Katılımcılık, Kentsel Planlama ve Altyapı, Çevre ve Atık Yönetimi, Mimari ve Kentsel Tasarım, Kültür ve Sanat, Sosyal Hizmetler, Yerel Kalkınma, Ulaşım ve Hareketlilik, Akıllı Şehir Uygulamaları ve Afet Yönetimi olmak üzere 10 kategoride başvuruların alınacağı Altın Karınca’da uygulamacılar ve akademiden isimlerden oluşan jüri projeleri değerlendirecek.

“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” Değerlendirme Kriterlerinde
Bu yıl Altın Karınca Ödülleri değerlendirme kriterleri arasında Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) özel bir yer tutuyor. Başvuran projelerin amaç ve çıktılarının, aralarında İklim Eylemi, Yoksulluğa Son, Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam, Erişilebilir ve Temiz Enerji gibi amaçların bulunduğu 17 adet Küresel Amaçtan ilgili olanlar ile bağlantılarının kurulması projelere değerlendirme sürecinde ek puan kazandıracak.

Son Başvuru Tarihi 1 Eylül
Proje başvuruları www.altinkarinca.com.tr adresinden online olarak yapılacaktır. Marmara Belediyeler Birliği üyesi belediyeler ve bağlı iştirakleri, başlatılmış, uygulamaya konulmuş veya tamamlanmış olan projeleriyle 1 Eylül 2020 tarihine kadar başvuruda bulunabilecekler.

Başvuru ile ilgili detaylı bilgiye ve geçen yılın kazanan projelerine www.altinkarinca.com.tr adresinden ulaşılabilir. Ayrıca başvuru sırasında destekleyici videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca ekten Altın Karınca Başvuru Rehberi ve afişine ulaşabilirsiniz. 

Altın Karınca 2020 Jürisi Kimlerden Oluşuyor?
Aslı Deniz Helvacıoğlu Kuyucu (Doç. Dr.), Boğaziçi Üniversitesi
Azime Tezer (Prof. Dr.), İstanbul Teknik Üniversitesi
Celal Abdi Güzer (Prof. Dr.), Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Eda Beyazıt İnce (Doç. Dr.), İstanbul Teknik Üniversitesi
Erbay Arıkboğa (Prof. Dr.), Marmara Üniversitesi
Fatma Ünsal (Prof. Dr.), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Gökhan Özertan (Prof. Dr.), Boğaziçi Üniversitesi
İbrahim Demir (Prof. Dr.), İstanbul Teknik Üniversitesi
İsmail Hakkı Polat, Kadir Has Üniversitesi   
M. Cemil Arslan (Dr.), Marmara Belediyeler Birliği
Mikdat Kadıoğlu(Prof. Dr.), İstanbul Teknik Üniversitesi
Murat Şentürk (Doç. Dr.), İstanbul Üniversitesi
Musa Eken (Prof. Dr.), Sakarya Üniversitesi
Özlem Ece, İstanbul Kültür Sanat Vakfı
Rafet Bozdoğan (Prof. Dr.), Yalova Üniversitesi
Volkan Yılmaz (Doç. Dr.), Boğaziçi Üniversitesi
Yücel Bulut (Prof. Dr.), İstanbul Üniversitesi
Zeynep Gül Ünal (Prof. Dr.), Yıldız Teknik Üniversitesi
Zeynep Günay (Doç. Dr.), İstanbul Teknik Üniversitesi

Ekler