11.04.2017

Acı Kaybımız

Marmara Belediyeler Birliği’nin Kurucu Başkanı Sayın Ahmet ENÖN’ü kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Merhum Başkan'ımıza Allah'tan rahmet, Marmara Belediyeler Birliği ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

4 Nisan 2016 tarihinde hayata gözlerini yuman ENÖN, Marmara Belediyeler Birliği’nin 2 Nisan 2016 tarihinde düzenlenen Birliğin 41. Yılı I. Meclis Toplantısı’na sağlık sorunları nedeniyle katılamamıştı.

Ahmet Enön

1933 yılında Marmara Adası’nda doğan Ahmet Enön, 1972-1977 yılları arasında Marmara Belediye Başkanlığını yaptı. Çevreci kişiliğiyle ön plana çıkan Enön, Marmara Denizi’nin kirlenmesinden rahatsızlık duyup bunu tüm Marmara Bölgesi’ndeki belediyelere duyurarak Marmara Belediyeler Birliği’ni kurma fikrini ortaya attı. 1973-1975 yılları arasında Birliğin Kurucu Başkanlığını yürüten Enön, 1999 yılında aşık olduğu Marmara Adası’na yeniden belediye başkanı seçildi.

Enön, Marmara Belediyeler Birliği’nin Marmara Life dergisine 2015 yılında verdiği röportajda birliğin kuruluş hikayesini şöyle aktarmıştı:

“1973 yılında hemen harekete geçtik. 1973 yılının Ağustos ayında, toplanmak üzere Marmara Denizi ve Körfez’e kıyısı olan tüm belediyelere mektup yazdık. Bu, Türkiye’nin ilk bölgesel belediyeler birliği olarak tarihe geçecek olan Marmara Belediyeler Birliği’nin ilk adımıydı. Tüm hikâyeyi başlatan tarihi mektupta giderek ağırlaşan kent sorunlarımızı teker teker çözmenin olanaksız olduğunu, Marmara’ya kıyısı olan belediyeler olarak bir araya gelmemizin gerektiğini, sorunları nasıl çözebileceğimizi hiç olmazsa tartışmamızın uygun olacağını vurguladım. Bu teklifimi birçok belediye geri çevirmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (o zamanki İzmit Belediyesi), Tekirdağ Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Gelibolu Belediyesi ve ismini sayamadığım birçok küçük belediyenin başkanları ile meclis üyeleri geldi. Ada’da 200 kişi toplandık ve kongreyi gerçekleştirdik. O toplantıda daha çok Marmara Denizi ve çevre sorunları tartışıldı, çözüm önerileri konuşuldu ama en önemli somut getirisi ise Marmara Belediyeler Birliği’nin temellerinin o toplantıda atılmasıydı. Marmara Belediyeler Birliği’nin kurucu başkanı oldum. Bir rotasyon ağı kurduk. Kimin hangi sene birlik başkanı olacağını, görev dağılımını belirledik. Sıra birliğimizin hukuki olarak tanınmasına geldi. Belediye Kanunu’nda açıkça birlikler kurulabileceği ve bu birliklerin tüzel kişiliklere sahip oldukları belirtilmekteydi. Bu, Türk belediyeciliği ve birlik olmak için önemli bir şanstı. O zamanki 1580 sayılı Belediye Yasası’nın 133. ve onu takip eden maddelerine uygun olarak birliği kurduk. Böylece, Marmara Belediyeler Birliği, dünyada resmi olarak kurulmuş ilk çevre birliği ve Türkiye’deki ilk bölgesel birlik olma özelliğini kazanmış oldu.”

Diğer İçerikler Haberler