Tel :+90 (212) 514 10 00 Faks :+90 (212) 520 85 58 info@marmara.gov.tr


Korel Göymen'den “AB ve Yerel Yönetimler”

Marmara Belediyeler Birliği, Edirne Belediyesi ve Edirne AB Bilgi Merkezi işbirliğiyle Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezi AB Uzmanı Prof. Dr. Korel Göymen “AB ve Türkiye’de Yerel Yönetimler” konulu bir seminer verdi. Süloğlu Belediye Başkanı Erol Atik başta olmak üzere Büyükçekmece Belediyesi, Trakya Üniversitesi, Edirne Belediyesi, Edirne Valiliği, Lalapaşa Belediyesi, İpsala Kaymakamlığı gibi çeşitli kurumların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen seminerin, açılış konuşmalarını Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreter Vekili Züver Çetinkaya ve Edirne Belediyesi Meclis Üyesi Murat Muratoğlu yaptı.

Prof. Dr. Korel Göymen, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sergiledikleri farklı bakış açılarına değinerek sunumuna başladı. Avrupa Birliği’nin tek boyutlu bir yapı olmadığını ve bu nedenle AB üyesi 27 ülkenin Türkiye’nin AB üyeliğine bakışlarının birbirinden çok farklı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Göymen, bu durumu bazı örneklerle açıkladı ve Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili olarak aynı ülke içerisinde dahi farklı bakış açıları olduğunu ifade etti.

AB’nin mevcut eğilimlerinin ve değer yapılarının sadece AB’nin değil, günümüz dünyasının benimsediği ortak değerler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Göymen, Türkiye AB’ye üye olsun veya olmasın AB’ye üyelik sürecine önem vermesi gerektiğini ve bu süreç içerisinde kendisine faydalı olan ve insan odaklı kalkınmayı sağlayan tüm değerleri benimseyerek ve yerinde uygulamalar yaparak yoluna devam etmek zorunda olduğunu sözlerine ekledi. Prof. Dr. Göymen, AB dışındaki ülke ve bölgesel oluşumların demokratik olmamasından dolayı Avrupa Birliği’nin Türkiye nezdinde bölgesel bütünleşme açısından alternatifinin olmadığını da belirtti.

AB’de hüküm süren yönetim geleneklerinden bahseden Prof. Dr. Göymen, yönetim geleneklerinin zor değişmesine rağmen AB içerisinde bu farklı yönetim geleneklerini birbirine yakınlaştıran eğilimlerin en önemlilerinden ikisinin yerinden yönetim (desantralizasyon) ve yönetişim (governance) kavramları olduğunu sözlerine ekledi. Prof. Dr. Göymen şunları ifade etti: “AB’nin çoğu ülkesinde devlet aşağıdan yukarıya doğru yapılanmış olmasına karşın Türkiye’de ise devlet yukarıdan aşağıya doğru inşa edilmiştir. Türk yerel yönetimlerinin merkezi hükümet ile olan ilişkileri AB yerel yönetimlerinin merkezi hükümetleri olan ilişkilerinden çok farklıdır. Türkiye’de merkezi hükümetin yürüttüğü sosyal güvenlik ve sosyal yardım hizmetlerinin büyük bölümü AB’de yerel yönetimler tarafından yürütülüyor. Avrupa Birliği yerel yönetimlerinin en önemi amaçlarından biri yerel kalkınmanın önderliğini yapmak, yerele yatırım çekmektir.”

Prof. Dr. Göymen sunumunun son kısmında şu ifadeleri kullandı: “AB sürecini önemsiyorum. AB’deki eğilimlerin dikkatle incelenmesi ve Türkiye’nin kendi önceliklerini belirlerken bunları dikkate alması gerekiyor. Türkiye’deki belediyeleri bugüne kadar göstermiş oldukları performanslarından dolayı oldukça başarılı buluyorum. Yönetişim mantığını sürdürdükleri ve ilerlettikleri sürece daha başarılı olacakları da kesindir.”

Sunumun ardından seminerin soru-cevap kısmına geçildi. Bu bölümde ise  katılımcıların da sorularıyla aktif olarak katıldığı karşılıklı bir sohbet gerçekleşmesinin ardından plaketlerin verilmesiyle seminer sona erdi.09.04.2010

Eylül
  • P.tsi
  • Salı
  • Çarş.
  • Perş.
  • Cuma
  • C.tsi
  • Paz.