Tel :+90 (212) 514 10 00 Faks :+90 (212) 520 85 58 info@marmara.gov.tr


Marmara Üniversitesi’nde ‘Kılavuz’ Konferansı

Marmara Üniversitesi tarafından “Siyasi Partiler Mevzuatı Kılavuzu” konulu konferans gerçekleştirildi. Program, Marmara Belediyeler Birliği tarafından da desteklendi.

Marmara Üniversitesi’nin Sultanahmet’te bulunan rektörlük binasında yapılan etkinliğe, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı-Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nden, Venedik Komisyonu’ndan ve Türkiye’deki siyasi partilerden temsilcilerle akademisyenler, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

“KILAVUZ, ETİK VE DEMOKRATİK AÇIDAN ÖNEMLİ BİR GİRİŞİMDİR”
Programın açılış konuşmasını yapan Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Selçuk, “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi ile Venedik Komisyonu tarafından ortaklaşa hazırlanmış olan Siyasi Partiler Mevzuatı Kılavuzu, etik ve demokratik açıdan önemli bir girişimdir. Demokratik ülkelerde siyasi partilerin yasal dayanaklarına ilişkin sorunlara dair açıklama ve değerlendirmeler içeren kapsamlı bir çalışma niteliğindedir” diye konuştu.

“ÖNEMLİ DEĞİŞİMLERİN ARİFESİNDEYİZ”
Prof. Dr. Selçuk, açıklamalarının devamında “Ülkemizde de siyasi partiler mevzuatının, toplumsal değişime paralel olarak geliştirilmesi konusunda önemli çalışmaların arifesinde bulunduğumuzu biliyoruz. Yeni anayasa çalışmaları sürecinde, Siyasi Partiler Kanunu’nun da güncel ihtiyaçlara uygun olarak yeniden yazılması gerekliliği artık bir toplumsal mutabakata dönüşmüştür. Siyasi Partiler Mevzuatı Kılavuzu da bu konuda yol gösterici bir metin olacaktır” dedi.

YERLİ VE YABANCI UZMANLAR SUNUM YAPTI
Etkinlik kapsamında, Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Demokratizasyon Dairesi Bşk. Yrd. Nathalie Tagwerker siyasi partiler alanındaki çalışmalar hakkında bilgi verirken, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu uzmanları Serguei Kouznetsov ile Marta Achler ise siyasi partiler rehberi konusunda detaylı sunum yaptı. Türk Siyasi Partiler Rehberi’nin geliştirilmesinde görev alan Prof. Dr. Ergun Özbudun ve Prof. Dr. Ömer Gençkaya da Türkiye’deki mevcut durum hakkında bilgilendirme yaptı.

PROF. DR. BOZLAĞAN: BİLİMSEL ÇALIŞMALAR DESTEKLENECEK
Aynı zamanda Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri olan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Bozlağan, programın kapanışında yaptığı konuşmada “Siyasi partiler kanununda yapılacak düzenlemeler, belediyeleri doğrudan ilgilendirecektir ve bu kurumların etkinliğini büyük ölçüde artıracaktır” derken, Marmara Belediyeler Birliği olarak bu tür bilimsel faaliyetlere destek vermeye devam edeceklerini söyledi.12.09.2011

Eylül
  • P.tsi
  • Salı
  • Çarş.
  • Perş.
  • Cuma
  • C.tsi
  • Paz.